Wszystko, co należy wiedzieć o adresach URL

URL

URL to skrót od Uniform Resource Locator, co oznacza „Jednolity lokalizator zasobów”. Adres URL został po raz pierwszy użyty w 1990 roku. Chwała za jego wynalezienie należy do twórcy sieci World Wide Web, Tima Bernersa-Lee.

URL — co to jest?

Co to znaczy URL? Pierwotnie adres URL służył do wskazywania lokalizacji plików w Internecie, ale obecnie jest używany do wskazywania lokalizacji prawie wszystkich zasobów sieciowych. Adres URL strony może być ścieżką do strony internetowej albo do określonego dokumentu lub obrazu. Aby przejść do żądanej witryny lub pliku, użytkownik musi wpisać adres URL w pasku adresu przeglądarki.

Ustalenie adresu URL strony internetowej jest proste — jest on widoczny w pasku adresu przeglądarki. Z tego miejsca można go skopiować, klikając prawym przyciskiem myszy na pasku adresu (podświetlając adres) i wybierając z menu kontekstowego opcję Kopiuj.

Struktura URL

Przyjazny adres URL (więcej na jego temat: https://sempai.pl/blog/co-to-jest-adres-url-i-jak-powinien-wygladac/), który widzimy na pasku adresu przeglądarki, składa się z kilku części:

Na początku adresu zawsze podawany jest protokół (w niektórych przeglądarkach może on być domyślnie ukryty i staje się widoczny po kliknięciu paska adresu). Jeśli przeglądamy stronę internetową, będzie to „http” lub jego zaszyfrowana forma „https” w celu ustanowienia bezpiecznego połączenia. Adres URL może jednak zaczynać się od innych oznaczeń, takich jak:

  • „ftp”, w którym to przypadku przeglądarka otworzy serwer plików. Po protokole „ftp” można podać login i hasło, aby zalogować się na konto. Może to wyglądać następująco: ftp://name:password@example.com;
  • „mailto” — przeglądarka wykona polecenie wysłania wiadomości na podany adres;
  • „plik” — przeglądarka otworzy plik z komputera.

Po protokole następuje nazwa domeny witryny (hosta) lub, w rzadkich przypadkach, jej adres IP. Ponadto w niektórych przypadkach adres URL może zawierać numer portu, np. można go zobaczyć w aplikacjach sieciowych (wygląda to tak: //example.com:8080).

Następnie podawana jest ścieżka do strony, składająca się z katalogów i podkatalogów, która z kolei zawiera jej nazwę.

Dodaj komentarz