Osuszacze i filtracja

Zadaj pytanie Ekspertowi

Nasz doświadczony i wykwalifikowany personel zapewni fachowe doradztwo w procesie tworzenia systemów sprężania powietrza.

Osuszacze i filtracja

Przedstawiamy szereg urządzeń AG Kompressoren przeznaczonych do uzdatniania sprężonego powietrza, które pozwolą nie tylko uzyskać jego wysoką jakość ale także pozytywnie wpłyną na trwałość i niezawodność instalacji.

System uzdatniania sprężonego powietrza musi być zarówno skuteczny — czyli zapewniać medium o oczekiwanej czystości, jak i oszczędny — czyli nie generować nadmiernych kosztów eksploatacyjnych dla zakładu. Powinien również nie wpływać na parametry medium w zakresie ciśnienia i przepływu sprężonego powietrza. W naszej firmie znajdziesz szeroki wybór urządzeń przeznaczonych zarówno do zastosowań na sprężarkach na zbiorniku, jak i systemów sprężonego powietrza dla dużych zakładów przemysłowych opartych na stacjonarnych sprężarkach tłokowych i śrubowych. Możemy zagwarantować, że nasze urządzenia oraz materiały eksploatacyjne — tj. filtry, osuszacze, separatory cyklonowe i separatory woda-olej gwarantują elastyczność zastosowań i zróżnicowany stopień uzdatniania dostosowany do potrzeb różnych procesów. U nas znajdziesz także skuteczne rozwiązania w zakresie gospodarki kondensatem.

Osuszacze i filtracja

Czy warto uzdatniać sprężone powietrze?

Jeden metr sprężonego powietrza zawiera ok. 190 milionów różnego rodzaju zanieczyszczeń występujących pod postacią wody, cząstek stałych, oleju, mikroorganizmów itp., których obecność może prowadzić do korozji, awarii całych instalacji lub nawet uszkodzeń produktów końcowych. Z uwagi na to, że gazy sprężone pod bardzo wysokim ciśnieniem są jednym z najważniejszych mediów stosowanych w niemalże wszystkich gałęziach przemysłu, należy je odpowiednio przefiltrować, osuszyć, a także odoleić.

Nasza oferta obejmuje wysokiej jakości

  • filtry,
  • osuszacze adsorpcyjne,
  • osuszacze chłodnicze,
  • separatory cyklonowe
  • separatory wodno-olejowe
  • systemy gospodarowania kondensatem

oraz inne urządzenia służące optymalnemu przygotowaniu sprężonego powietrza do użycia we wszystkich możliwych zastosowaniach.

Zadaj pytanie Ekspertowi

Nasz doświadczony i wykwalifikowany personel zapewni fachowe doradztwo w procesie tworzenia systemów sprężania powietrza.

Systemy uzdatniania sprężonego powietrza dostępne w AG Kompressoren.

Proces uzdatniania sprężonego powietrza przeprowadza się w celu maksymalizacji trwałości oraz żywotności wszystkich elementów, z których składa się instalacja sprężonego powietrza, a także dla zagwarantowania odpowiedniej jakości produktu końcowego. W przypadku znacznej inwestycji warto dołożyć wszelkich starań do tego aby na długo oddalić perspektywę gruntownego remontu, a nawet wymiany instalacji. W sprężonym powietrzu znajduje się szereg zanieczyszczeń, których bezwzględnie należy unikać:

  • Cząsteczki stałe – sprężarka zasysa powietrze z otoczenia, a to zawiera w sobie oprócz tlenu i azotu także wiele innych cząsteczek, do których zaliczamy wszelkiego rodzaju pyłki, kurz, mikroorganizmy itd. Wraz ze wzrostem ciśnienia zmniejsza się objętość sprężonego powietrza, a zwiększa się gęstość występowania zanieczyszczeń (ilość cząsteczek w określonej jednostce objętości).
  • Olej – jego pochodzenie związane jest z wykorzystywaniem oleju jako czynnika smarującego i chłodzącego w wielu rodzajach sprężarek m.in śrubowych i tłokowych.
  • Woda – zawartość pary wodnej w zasysanym przez sprężarkę powietrzu z otoczenia jest całkowicie naturalna. Poziom wilgoci w powietrzu nie jest stały i zmienia się w zależności od warunków atmosferycznych.

W naszej ofercie można znaleźć typoszereg filtrów sprężonego powietrza różniących się stopniem filtracji i zastosowaniem, w zależności od efektu jaki chcemy osiągnąć. Składają się na niego filtry odpylające, odolejające oraz z węglem aktywnym i sterylne. Prawidłowe skonfigurowanie układu uzdatniania pozwala na osiągnięcie czystości sprężonego powietrza ze względu na zawartość oleju, cząstek stałych i wody odpowiadające klasie 1 wg ISO 8573-1:

  • maksymalna wielkość cząstek stałych: 0,1 um,
  • maksymalna koncentracja oleju: 0,01 mg/m3,
  • ciśnieniowy punkt rosy: -70 C.

Zachęcamy także do zapoznania się z naszą ofertą filtrów, wśród których proponujemy:

  • filtry odpylające sprężonego powietrza AFP (cząstki stałe 5 um);
  • filtry dokładne sprężonego powietrza AFM (olej 0,1 mg/m3, cząstki stałe 1 um);
  • filtry bardzo dokładne sprężonego powietrza AFS (olej 0,01 mg/m3, cząstki stałe 0,01 um);
  • filtry z wkładem z węgla aktywnego AFC (olej 0,003 mg/m3) – pochłaniające zapach i smak.

Korzystając z filtrów sprężonego powietrza należy pamiętać o ich systematycznej  wymianie. Tylko takie działanie zapewni skuteczną filtrację oraz zapobiegnie spadkowi przepływu i ciśnienia w instalacji sprężonego powietrza.

Osuszanie sprężonego powietrza

Redukcja lub eliminacja cząsteczek wilgoci z medium jest kluczowa dla czystości sprężonego medium oraz funkcjonowania urządzeń i szczelności instalacji. Nadmierne zawilgocenie skompresowanego gazu wpływa na przyspieszone procesy korozji oraz zanieczyszcza sprężone powietrze w sposób, który może odbić się negatywnie na jakości produktu końcowego. 

W naszej ofercie znajdziesz separatory cyklonowe oraz osuszacze ziębnicze i adsorpcyjne.

Separatory cyklonowe są podstawowym urządzeniem w zakresie osuszania medium pozwalającym wyeliminować ze sprężonego powietrza wkroploną wodę. Jednocześnie stanowią absolutne minimum w przemysłowym wykorzystywaniu skompresowanego gazu.  

Dostępne w naszej firmie osuszacze oferują zróżnicowany punkt rosy i tym samym stopień odwodnienia medium. Szeroki typoszereg modeli dostosowany jest do procesów o zróżnicowanej wydajności. Proponujemy osuszacze chłodnicze ze zintegrowanym systemem filtracji, dzięki czemu zapewniają one nie tylko osuszenie sprężonego powietrza, ale także redukcję cząstek stałych i olejowych do poziomu 0.01 ppm. Kompaktowa konstrukcja optymalizuje koszty w zakresie orurowania i czas związany z serwisem. Jednocześnie pozwala zaoszczędzić miejsce konieczne do posadowienia osuszacza ziębniczego. 

Dla procesów bardziej wymagających pod względem uzdatniania medium zalecamy wykorzystanie osuszaczy adsorpcyjnych o punkcie rosy -40 i -70 st.C w wersji regenerowanej na zimno lub gorąco. Nasze urządzenia dostosowane są do pracy ciągłej i zapewniają uzyskanie medium o najwyższym stopniu osuszenia.

Skuteczna gospodarka kondensatem

W trakcie uzdatniania sprężonego powietrza powstaje kondensat wodno-olejowy, który ze względu na dużą zawartość cząstek oleju nie może być odprowadzany do kanalizacji. Co więcej, substancja ta zgodnie z polskim prawem powinna podlegać specjalistycznej utylizacji, która jest kosztowna i liczona od objętości kondensatu. W procesie uzdatniania dominującym składnikiem w tej substancji jest woda. Skutecznym sposobem na zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych jest zastosowanie separatora woda-olej, który zasadniczo zmniejsza objętość kondensatu, usuwając z niego nadmiar wody. Zastosowanie tego urządzenia gwarantuje minimalne koszty utylizacji i zapewnia wydajne uzdatnianie substancji. 

W naszym asortymencie znajdziesz także kompleksowe rozwiązania dla systemów odprowadzania kondensatu uwzględniających spusty kondensatu różnych typów. Proponujemy manualne, pływakowe i ręczne spusty kondensatu, spośród których wybierzesz model dostosowany do potrzeb Twojego zakładu.

Szukasz metod w zakresie uzdatniania sprężonego powietrza? Zależy Ci na fachowym podejściu i skutecznych rozwiązaniach? Zachęcamy do kontaktu z działem handlowym AG Kompressoren. Służymy fachową radą, ofertą sprawdzonych urządzeń i efektywną obsługą posprzedażową.