suszone śliwki

Suszone śliwki. Niezwykłe właściwości suszonych śliwek

Suszone śliwki – słodkie, zdrowe i smakowite. Pamiętajmy – w naszej diecie nigdy nie powinno zabraknąć suszonych śliwek. Od dawna wiadomo, że suszone śliwki mają zbawienny wpływ na nasz metabolizm i zapobiegają wchłanianiu cholesterolu. Niestety, suszone śliwki są niedoceniane przez Polaków.

suszone śliwki w słoiku

Suszone śliwki diametralnie różnią się smakiem i wyglądem od świeżych śliwek. Mało tego! Suszone śliwki posiadają cenne właściwości, które nie występują w ich pierwotnej formie. W suszonych śliwkach znajdziemy pektyny (rozpuszczalny błonnik), sorbitol (pomaga w rozwoju pożytecznych bakterii jelitowych), witaminy C, K i E oraz cenne pierwiastki takie jak potas, wapń, żelazo i magnez. Co więcej, suszone śliwki są też cennym źródłem beta-karotenu, który nie tylko chroni komórki i działa przeciwstarzeniowo, ale także skutecznie poprawia nastrój! Beta-karoten w połączeniu z witaminą K zapobiega starzeniu, poprawia krążenie, a także pozytywnie wpływa na stan kości.

Suszone śliwki to bogactwo wielu cennych składników, dzięki którym ta pyszna i zdrowa przekąska usprawnia pracę układu pokarmowego, obniża poziom cholesterolu, a także chroni przed wieloma chorobami, np. cukrzycą, osteoporozą czy nowotworami. Warto dodać, że suszone śliwki mogą jeść wszyscy – byle nie przesadzać z ich ilością. Najzdrowiej jest spożywać kilka sztuk suszonych śliwek dziennie.

Warto zadbać o to, aby w naszym codziennym jadłospisie znalazły się suszone śliwki. Idealnie komponują się z jogurtem, ciastem a nawet mięsem. Stanowią również świetną, samodzielną przekąskę, która w przeciwieństwie do ciastek czy chipsów, jest bardzo zdrowa i niezwykle pozytywnie wpływa na organizm człowieka. Suszone śliwki mogą jeść także osoby będące na diecie odchudzającej – co prawda suszone śliwki są kaloryczne, jednak kilka sztuk dziennie nikomu nie zaszkodzi, wręcz przeciwnie! Jeśli chcesz dowiedzieć się o suszonych śliwkach czegoś więcej, koniecznie przeczytaj dalszą część artykułu.

Na co są dobre suszone śliwki?

Suszone śliwki są dobre przede wszystkim na zaburzenia związane z procesem trawiennym - jak np. zaparcia – ponieważ wykazują właściwości przeczyszczające, a także wspomagają proces odchudzania. Co więcej, jedzenie suszonych śliwek jest korzystne także z uwagi na ich zdolność wchłaniania cholesterolu i cukru czy wzmacniania kości, wspomaganie układu nerwowego, a także właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwalergiczne.
Suszone śliwki posiadają szereg cennych dla zdrowia właściwości także w zakresie profilaktyki związanej z chorobami nowotworowymi. Zawierają bowiem związku fenolowe, które oczyszczają organizm z wolnych rodników odpowiedzialnych w dużej mierze właśnie za powstawanie chorób nowotworowych, dzięki czemu możesz obniżyć ryzyko zachorowania.

Co daje codzienne jedzenie suszonych śliwek?

Codzienne jedzenie suszonych śliwek to inwestycja w zdrowie i w prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jedząc śliwki suszone codziennie dostarczamy organizmowi niezbędną ilość składników odżywczych, związków fenolowych, witamin oraz błonnika, który wspomaga i reguluje procesy trawienne.

Ile można zjeść suszonych śliwek dziennie?

Zaleca się spożycie 50g suszonych śliwek dziennie, co w przybliżeniu odpowiada około 5-6 sztukom. Stopniowo, w celu osiągnięcia lepszych efektów, można zwiększyć tę ilość do 10 sztuk (100g). Pamiętaj jednak, że suszone śliwki są źródłem błonnika, dlatego należy wprowadzać je do diety stopniowo, aby nie narazić się na trawienne rewolucje.

Kaloryczność i właściwości suszonej śliwki.

Suszone śliwki są idealnym ratunkiem dla łakomczuchów. Można nimi z powodzeniem zastąpić niezdrowe przekąski takie jak ciastka czy czekolada. Mimo, że posiadają prawie 300 kcal w 100 g bez obaw możemy włączyć je do naszej diety. Dzięki wysokiej zawartości błonnika suszone śliwki szybko zapewnią nam uczucie sytości a do tego są słodkie i bardzo smaczne.
Śliwki suszone nie tylko przyspieszają metabolizm, ale także poprawiają trawienie, hamują wchłanianie cukrów i cholesterolu. Są idealne dla osób zmagających się z nadwagą. W suszonych śliwkach znajdują się również cenne przeciwutleniacze, które działają antynowotworowo i pozwalają zachować piękną i zdrową skórę.

śliwki suszone

Kupując suszone śliwki najlepiej wybierać te paczkowane, dzięki temu mamy pewność, że owoce nie są przeterminowane i pochodzą ze sprawdzonego, godnego zaufania źródła.

O jakiej porze jeść suszone śliwki?

Najlepiej jeść suszone śliwki około 30 minut przed snem, ponieważ obniżają wówczas ciśnienie krwi i regulują pracę serca, co sprzyja spokojnemu snu. Co więcej, suszone śliwki są pomagają w walce z bezsennością, gdyż zawierają witaminę B6, wapń i magnez, które biorą czynny udział w wytwarzaniu hormonu snu – melatoniny – a więc zapobiegają problemom z bezsennością.
Osoby, które chcą jeść suszone śliwki dość często zastanawiają się nad tym o jakiej porze należy je spożywać. Suszone śliwki rano czy wieczorem? Ich działanie koncentruje się przede wszystkim wokół procesów, które sprzyjają spokojnej, bezstresowej nocy lub po prostu zachodzą lub nasilają się właśnie o tej porze. Jeśli jednak masz ochotę na jogurt z suszonymi śliwkami rano – nie ma problemu! Pamiętaj jednak, że najsilniejsze efekty działania suszonych śliwek uzyskasz spożywając je około pół godziny przed snem.

Nalewka z suszonych śliwek

Suszone śliwki można wykorzystać na wiele różnych sposób. Jednym z nich jest zrobienie domowej nalewki z suszonych śliwek, która skutecznie nas rozgrzeje w okresie jesienno-zimowym, a także pomoże się uporać z uporczywymi problemami trawiennymi. Nalewka z suszonych śliwek jest niezwykle aromatyczna i odpowiednia do degustacji podczas długich zimowych wieczorów.

nalewka z suszonych sliwek

Sposobów na przygotowanie takiej nalewki jest sporo. Jeden z prostszych to nalewka przygotowana na wódce. Aby przygotować trunek z tego przepisu, potrzebujemy 1,2 kg suszonych śliwek i 1,5 l wódki 45%. Suszone śliwki należy włożyć do gąsiorka i zalać je wódką. Potem przykrywamy naczynie i zostawiamy je w ciepłym miejscu na 4 dni. Po tym czasie trzeba zlać nalewkę do innego naczynia, używając bibułki filtracyjnej. Następnie należy przelać trunek do butelek i dobrze je zakorkować. Tak przygotowane nalewki powinny postać około jednego miesiąca. Po tym czasie nalewka z suszonych śliwek nadaje się do picia.

Taki trunek świetnie sprawdzi się w okresach świątecznych, kiedy to z ochotą zjadamy wiele ciężkostrawnych i tłustych dań. Kieliszek nalewki z suszonych śliwek wypity po posiłku skutecznie zapobiegnie wzdęciom i przyspieszy trawienie.

Suszone śliwki jako dodatek do ciast

Suszone śliwki można wykorzystać w kuchni na wiele różnych sposobów. Najpopularniejszym z nich są wypieki z suszonymi śliwkami, które smakują wyśmienicie! Suszone śliwki są słodkie i niezwykle aromatyczne, dlatego doskonale sprawdzają się jako pyszny dodatek do domowych ciast. Mając własne śliwki, ususzone domowym sposobem, grzechem jest nie wykorzystać ich do przygotowania słodkich wypieków dla rodziny i przyjaciół.

Jednak oprócz wspaniałego smaku, suszone śliwki wyróżniają się również wieloma zdrowotnymi właściwościami, m.in. regulują pracę układu pokarmowego, wspomagają pracę jelit oraz redukują wzdęcia, dlatego przygotowując ciasto właśnie z takim dodatkiem, dbasz również o zdrowie swoje i bliskich.

Przepisów na ciasta z suszonymi śliwkami jest mnóstwo! Z pewnością każda gospodyni domowa, która uwielbia piec, podałaby swój sprawdzony przepis na pyszny wypiek z tymi owocami. Suszone śliwki świetnie sprawdzą się jako dodatek do ciasta czekoladowego (połączenie czekolady i suszonych śliwek to połączenie niemal doskonale!), maślanego z kruszonką, tradycyjnego mazurka, a nawet sernika! Ciasto z suszonymi śliwkami będzie ciekawym uzupełnieniem świątecznego menu.

Suszone śliwki na odchudzanie

Okazuje się, że suszone śliwki wspomagają proces odchudzania. Wszystko dlatego, że zapewniają poczucie sytości, posiadają dużo błonnika przyspieszającego metabolizm, a także zawierają pektyny, dzięki którym tempo przyswajania cukru jest wolniejsze, a więc organizm spala więcej tłuszczu. W ciągu 12 tygodni regularnego spożywania śliwek można zauważyć spadek wagi o nawet 2kg!
Wystarczy więc dodać kilka suszonych śliwek do wybranego dania, aby odczuć większą sytość – tym samym nie objadamy się, dzięki czemu nic nadmiernie nie odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej.

Jak suszyć śliwki w domu?

Suszone śliwki to znakomity dodatek do wielu potraw, a ponadto stanowią zdrową, pożywną i słodką przekąskę, która nie tylko świetnie smakuje, ale również dostarcza organizmowi mnóstwo witaminy A i błonnika. Zatem jeśli mamy nadmiar świeżych śliwek, których na pewno nie zdołamy spożyć przez utratą świeżości, zdecydowanie warto je ususzyć.

Do suszenia nadają się owoce dojrzałe, jędrne, zdrowe i nieuszkodzone. Na początku należy umyć śliwki gorącą wodą i pozbawić je pestek. Tak przygotowane owoce można poddać suszeniu. Większość osób decyduje się na suszenie śliwek w piekarniku elektrycznym. Umyte i pobawione pestek śliwki trzeba ułożyć na metalowej kratce lub blasze do pieczenia wyłożonej pergaminem. Piekarnik rozgrzewamy do 60–80 stopni. Śliwki powinny w nim poleżeć około 24 godzin (jeśli piekarnik posiada funkcję termoobiegu, warto ją włączyć, ponieważ wówczas osiągniemy znacznie lepszy efekt suszenia).

Aby owoce miały zapewniony ciągły przewiew powietrza, drzwiczki piekarnika należy zostawić otwarte. Gdy woda z nich wyparuje, suszone śliwki są gotowe! Jednak suszenie śliwek w piekarniku to nie jedyny sposób – niektórzy suszą owoce na słońcu, gorącym kaloryferze lub w suszarce do owoców, grzybów i warzyw.

Suszone a wędzone śliwki

Co jest lepsze dla zdrowia – suszone czy wędzone śliwki? Zdecydowanie te pierwsze! Choć bez wątpienia śliwki wędzone cechują się specyficznymi walorami smakowymi, bez których niektóre dania zdają się wręcz niemożliwe do stworzenia, wskutek wędzenia śliwki zawierają resztki wędzarniczego dymu, który z kolei może wykazywać działanie kancerogenne (rakotwórcze).

Suszone śliwki na zaparcia

Suszone śliwki są nie tylko smaczne, ale także świetnie sprawdzają się jako specyfik polecany na problemy z zaparciami. Zatem jeśli ta krępująca dolegliwość dotyczy również ciebie, koniecznie dowiedz się, dlaczego powinieneś regularnie spożywać suszone śliwki. Suszone śliwki, dzięki dużej ilości błonnika (pektyn) oraz sorbitolu, czyli związku, który stwarza odpowiednie warunki rozwoju dla pożytecznych bakterii jelitowych i nawilża jelita, poprawiają trawienie, przyspieszają perystaltykę jelit i regulują pracę całego układu pokarmowego. Wcześniej wspomniany sorbitol zmiękcza stolec i przyspiesza wypróżnianie.

Warto wiedzieć, że suszone śliwki mają aż 5 razy więcej błonnika niż świeże owoce. Suszone śliwki można spożywać same, ale dobrze sprawdzi się również przygotowany z nich sok – wypicie jednej szklanki dziennie skutecznie usprawni działanie układu trawiennego, eliminując krępujący problem z zaparciami. Trzeba też dodać, że wyciąg z suszonych śliwek jest składnikiem wielu preparatów przeczyszczających. Jednak zjedzenie zbyt dużej porcji suszonych śliwek może spowodować wzdęcia, a nawet rozwolnienie. Dlatego aby tego uniknąć, nie jedz więcej niż kilka sztuk owoców na raz.

Suszone śliwki przeciwwskazania

Mimo szeregu właściwości prozdrowotnych, suszonych śliwek nie powinien jeść każdy. Z uwagi na dużą zawartość cukru, suszonych śliwek nie powinni jeść cukrzycy, a także osoby z nadwagą. Co więcej, śliwki suszone nie są zbyt dobrze tolerowane przez trzustkę oraz wątrobę, dlatego zaleca się ostrożność także osobom, które borykają się z trudnościami w zakresie pracy tych narządów. Z uwagi na działanie przeczyszczające, suszonych śliwek nie powinny jeść także osoby chorujące za zespół jelita drażliwego.

SuszoneSliwki.pl | 2019