Aktualności

rzeczpospolita logo

Wywiad dla Rzeczpospolitej

 

Najpierw trzeba wyznaczyć cel, potem go realizować

Rozmowa | Oliwia Matejko, trener biznesu, coach 
wyższej kadry menedżerskiej, andragog, 
właścicielka firmy szkoleniowej Abakano.

Jakich szkoleń potrzebuje dziś menedżer?

Oliwia Matejko: Dobry menedżer osiąga postawione przed nim cele i potrafi budować relacje z otaczającymi go ludźmi. By efektywnie pracować, musi się szkolić. Chętnie szuka kursów, które pomogą w podejmowaniu decyzji, pokażą, jak indywidualne preferencje przekładają się na sukces bądź determinują porażkę, jakie są mechanizmy pracy w grupie itp. Kursy typu jak zarządzać czasem przestają być interesujące, menedżerowie szukają dziś czegoś więcej. Chcą zrozumieć, jak osobowość, temperament czy doświadczenie, kształtują specyficzny sposób wykorzystywania czasu pracy i jakie metody mogą zadziałać skutecznie na daną osobę, a jakie na jej współpracowników.

Na co zwracać uwagę, by wybrać dobre szkolenie?

Jestem zwolenniczką szkoleń szytych na miarę. Menedżerowie oczekują konkretnych rozwiązań dopasowanych do ich potrzeb. Nie interesują ich ćwiczenia, rozwiązania czy zadania, które są oderwane od ich rzeczywistości zawodowej. Chcą wiedzieć, jak dana wiedza zadziała właśnie w ich firmie. Szkolenia grupowe nie przyniosą takich odpowiedzi, ponieważ na sali jest kilkanaście osób i program szkolenia będzie skonstruowany tak, by jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby ogólnej średniej uczestników, a nie pojedynczego menedżera. Podczas indywidualnych spotkań z trenerem program jest dopasowany tylko do potrzeb uczestnika. Tempo pracy, zakres wiedzy, ćwiczone umiejętności bazują na jego prawdziwych problemach w pracy, prawdziwych sytuacjach. W trakcie ćwiczeń uczestnik może np. zaprosić pracownika i w obecności trenera powierzać mu zadania zgodnie z metodą, której właśnie się uczy. Trener od razu ma szansę zweryfikować, czy postępuje we właściwy sposób. Szkolenie grupowe zainspiruje, pokaże różnorodne techniki, narzędzia optymalizujące proces zarządzania, pozwoli wymienić się doświadczeniem, ale po takim szkoleniu jest niewielka szansa. że zaczniemy funkcjonować zgodnie z najlepszymi praktykami, jakle przedstawił trener.

Jak wygląda spotkanie z trenerem?

Trener rozpoczyna pracę od diagnozy potrzeb szkoleniowych klienta. Obserwuje go w pracy, przeprowadza wywiad, który pozwoli dopasować program. Rozmawia również z pracownikami czy z przełożonym osoby, która będzie się szkolić. Klient sam decyduje, co jest dla niego ważne i na czym wolałby się skoncentrować. Szkolenie może trwać dwa dni lub nawet tydzień. Czas uzależniony jest od programu szkolenia i specyfiki funkcjonowania danej osoby. Niektórzy pracują w szybkim tempie, przygotowują się do pracy ze mną, czytają dodatkowe materiały i potrafią w krótkim czasie przyswoić wiele nowych informacji czy umiejętności, a inni potrzebują podyskutować o pewnych interesujących ich kwestiach, zastanowić się lub po prostu mają wolniejsze tempo pracy. Szkolenie indywidualne odbywa się przy biurku klienta w jego firmie.

Czyli na gorąco można wypróbować nowe umiejętności?

Niektórzy menedżerowie najpierw przechodzą proces szkolenia, a następnie wdrażają to, czego się nauczyli, pod okiem trenera, natomiast inni chętnie wypróbowują wszystko podczas nauki. Trener jest wówczas obok po to, by w momencie, kiedy wprowadzamy do swojej pracy nowe metody, narzędzia czy techniki, służyć wsparciem, radą oraz udzielić informacji zwrotnej. Samodzielne wprowadzanie zmian do schematów swojego funkcjonowania w pracy jest bardzo trudne. Kiedy wychodzimy zadowoleni z sali szkoleniowej po zakończonym szkoleniu grupowym, jesteśmy przekonani, że od teraz wszystko się zmieni. Zazwyczaj inni uczestnicy szkolenia też mają głowy pełne pozytywnych przekonań, co jeszcze mocniej nas nakręca. A następnego dnia wracamy do swojego świata, do utartych ścieżek myślenia, którymi podążamy od lat, i co się dzieje? Niestety, nic. Proszę pamiętać. że od pracy menedżerów wiele zależy, to oni zarządzają procesami i ludźmi. Ich wiedza, umiejętności i postawa najmocniej przekładają się na wynik firmy. Nawet najlepszy pracownik albo zespól niewiele osiągną, jeżeli będą pod wodzą menedżera z niskim poziomem kompetencji. Odwrotnie. często ludzie na stanowiskach specjalistycznych, którzy mieli niskie wyniki pracy nie cieszyli się pozytywną opinią przełożonych, pod skrzydłami mądrego i skutecznego menedżera pokazują zupełnie nową twarz. Dlatego formuła szkoleń indywidualnych jest skierowana do menedżerów. Szeregowi pracownicy pod wodzą dobrego menedżera będą dobrze funkcjonować i wystarczą im tradycyjne szkolenia, które poszerzają horyzonty, inspirują, wyjaśniają.

Czy menedżerowie wiedzą, jakich umiejętności im brakuje i co powinni usprawnić, czy dowiadują się tego dopiero od pani?

Często szkolenie indywidualne zaczynam od określenia długoterminowych celów, które menedżer chce osiągnąć. Menedżerowie funkcjonują pod wielką presją czasu, oczekiwanego wyniku, jaki mają osiągnąć, odpowiadają za bardzo wiele spraw. To powoduje, że nie myślą, co chcą osiągnąć w danej firmie w perspektywie dłuższej niż miesiąc bądź kwartał. A taka świadomość jest bardzo ważna. Jeżeli będą wiedzieć, dokąd zmierzają, to łatwiej im będzie podjąć odpowiednie działania Jedynie 3 proc. dorosłych ludzi zapisuje jakiekolwiek cele, a już sam fakt odnotowania celu zwiększa szansę jego osiągnięcia dziesięciokrotnie. Zatem najpierw cel, a potem dobór szkolenia. Lepiej wybrać takie, które rzeczywiście są potrzebne i przełożą się na sukces, bo nasze kompetencje weryfikuje rzeczywistość.

Ludzie, którzy mają jasno wytyczone cele, osiągają najwięcej?

Zdecydowanie. Potrzebna jest też odwaga i ciężka praca. Świadomie podejmujmy decyzje, które przybliżają nas do celu, ponieważ nasza kariera jest niczym innym, tylko serią naszych decyzji. - rozmawiała a.u.