Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościDyski zewnętrzne HDD czy SSD? Czym się różnią i który wybrać?

Dyski zewnętrzne HDD czy SSD? Czym się różnią i który wybrać?

Materiał promocyjny

Dodano:
Dyski zewnętrzne HDD czy SSD? Czym się różnią i który wybrać?
materiał promocyjny

Dyski SSD i HDD służą do trwałego przechowywania informacji, plików, aplikacji, a nawet oprogramowania. To podstawowy element wymienny komputerów PC i laptopów. Czym różnią się te 2 produkty i który wybrać? Przeczytaj poniższy artykuł!

Jeśli zależy Ci na bezpiecznym przechowywaniu informacji, zaopatrz się w dyski HDD lub dyski SSD. Black Friday może być okazją do ich kupna w promocyjnej cenie. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, czym różnią się one między sobą i który lepiej sprawdzi się w Twoim przypadku!

Czym jest dysk HDD?

Dysk twardy HDD działa mechanicznie. W jego wnętrzu znajdują się: magnetyczny talerz oraz zapisująca na nim dane igła. To części wyjątkowo delikatne, co sprawia, że wzrasta podatność na ewentualne uszkodzenia. W efekcie nawet drobny pył w obudowie może spowodować nieprawidłowy zapis danych lub nawet uszkodzenie nośnika. Prędkość odczytu i zapisu danych w przypadku dysków HDD wynosi przeciętnie 150 MB/s. Zaletą jest jednak bardzo dobra cena.

Jeśli interesują Cię dyski zewnętrzne, Black Friday, który w tym roku wypadnie 24 listopada, może być dobrą okazją do nabycia produktu. W tym dniu sprawdź ofertę sklepów, aby przekonać się, czy dyski zewnętrzne będą dostępne w obniżonej cenie.

Czym jest dysk SSD?

Korzystniejszą alternatywą dla dysków HDD są dyski SSD (półprzewodnikowe), wyróżniające się bardzo wysoką wydajnością. Podzespoły mechaniczne zastąpiono w nich chipem oraz kontrolerem, które wspólnie zarządzają danymi użytkownika. Największe zalety dysków SSD:

  • niskie opóźnienia i szybki czas dostępu do danych, co skutkuje sprawniejszym uruchamianiem programów, kopiowaniem plików i płynniejszym działaniem całego systemu;
  • brak ruchomych części mechanicznych (działanie na zasadzie pamięci flash), przez co są cichsze w działaniu;
  • generowanie mniejszej ilości ciepła, co pozwala na utrzymanie niższej temperatury wewnątrz laptopa lub komputera;
  • mniejsze zużycie energii, co wpływa pozytywnie na czas pracy baterii (ma to znaczenie w przypadku laptopów).

Ze względu na powyższe zalety dyski SSD są powszechniejsze w użyciu i zdobywają rosnącą popularność. Spełnią oczekiwania nawet bardzo wymagających osób. Tym bardziej że ich wybór jest współcześnie naprawdę szeroki.

Drukarka laserowa czy atramentowa – którą wybrać? Przekonaj się!

Dysk HDD vs dysk SSD – co wybrać?

Porównując oba produkty, znacznie korzystniejszym wyborem będą dyski SSD — nie tylko ze względu na powyższe zalety, ale i prędkość zapisywania oraz przetwarzania danych. W przypadku dysków SSD wynosi ona nawet 550 MB/s, natomiast w przypadku dysków HDD zaledwie 200 MB/s. SSD działają więc kilkukrotnie sprawniej.

Dyski te będą lepszym rozwiązaniem także dla laptopów i komputerów PC wykorzystywanych do gier. Gry odtwarzane są wówczas w lepszej jakości i szybciej, co ma ogromny wpływ na komfort grania i czas instalacji. Dysk HDD możesz wybrać wówczas, gdy chcesz zyskać miejsce na przechowywanie rzadziej używanych danych.

Czytaj więcej na temat:komputery
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole