Zawarcie związku małżeńskiego to ważne wydarzenie, które jednocześnie ma szereg poważnych konsekwencji. Jedną z nich jest to, że małżonkowie od dnia ślubu będą mieli wspólnotę majątkową – o ile oczywiście nie zdecydują się na intercyzę. O ile dla większości osób wspólnota majątkowa jest czymś całkowicie naturalnym, o tyle może ona okazać się bardzo problematyczna w momencie, gdy para zdecyduje się na rozwód. No właśnie – jak rozwiązać problem podziału majątku po rozwodzie?

Podział majątku po rozwodzie – najważniejsze informacje

W trakcie małżeństwa każda para gromadzi pewien majątek. Może to być mieszkanie lub samochód, wspólne oszczędności i wiele innych rzeczy. Co istotne, w sytuacji, gdy para decyduje się na rozwód, istnieje możliwość polubownego podziału majątku. W wielu przypadkach majątek zostaje podzielony w sposób naturalny dla pary, a całość zwieńczona będzie odpowiednią umową.

Zdarzają się jednak przypadki, gdy para nie jest zgodna co do tego, w jaki sposób majątek ma być rozdzielony. Wtedy niezbędna może być pomoc sądu, który orzeknie, jaka część majątku ma przypaść każdemu z małżonków. Warto rozważyć połączenie sprawy rozwodowej i tej, która dotyczy podziału majątku, ponieważ może to w istotny sposób usprawnić całe postępowania. Dodatkowa informacja jest taka, że majątek nie musi być podzielony po równo między małżonkami – warto o tym pamiętać. Więcej o sposobach podziału majątku przeczytasz tutaj: https://slupinska.eu/rozwody/podzial-majatku/.

 

Od czego zacząć?

No właśnie – od czego zacząć, jeśli chodzi o podział majątku po rozwodzie? Oczywiście, podobnie jak w wielu innych przypadkach, można spróbować rozwiązać sprawę polubownie. Małżonkowie mogą między sobą ustalić, jak będzie wyglądał podział majątku. Takie rozwiązanie jest z pewnością najlepsze i najmniej stresujące.

Jeśli jednak między małżonkami nie ma zgody, można skorzystać z pomocy sądu. W takim przypadku należy w pierwszej kolejności złożyć odpowiedni wniosek o podział majątku wspólnego. Wniosek taki może być dołączony do pozwu rozwodowego. Można go też złożyć oddzielnie. We wniosku trzeba dokładnie określić, co należy do majątku wspólnego, jaką ma wartość, a także wskazać, kto powinien otrzymać daną rzecz.

Kiedy wniosek zostanie złożony i rozpatrzony przez sąd, dojdzie do postępowania, w trakcie którego majątek zostanie podzielony. Najczęściej wystarczy już jedna rozprawa – szczególnie jeśli małżonkowie są zgodni co do podziału majątku. Następnie wszystko zostaje udokumentowane. I to wszystko – jeśli żaden z małżonków nie zdecyduje się na apelację, majątek zostanie podzielony.

Co najpierw – podział majątku czy rozwód?

Wiele osób zastanawia się nad tym, co jest pierwsze – rozwód czy podział majątku. Nie ma tutaj jednej określonej zasady – wiele zależy od konkretnego przypadku. Do podziału majątku może dojść jeszcze przed rozwodem, w trakcie postępowania rozwodowego, a nawet jakiś czas po nim. W razie wątpliwości warto skonsultować się z doświadczonym prawnikiem, który wskaże, jakie rozwiązanie będzie najbardziej korzystne w danym przypadku: https://slupinska.eu/adwokat-wolsztyn/

 

Podział majątku po rozwodzie – podsumowanie

Podział majątku po rozwodzie to kwestia, która budzi wiele emocji. Niejednokrotnie zdarza się, że małżonkowie nie są zgodni co do tego, jaka część majątku powinna przypaść każdemu z nich. Rozprawa sądowa może okazać się pomocna w rozwiązaniu takiego konfliktu, choć z pewnością przed złożeniem wniosku warto rozważyć inne ścieżki działania, jak polubowny podział majątku.

Więcej o podziale majątku przeczytasz tutaj: https://kancelaria-kanoniczna.com/jak-wyglada-podzial-majatku-po-rozwodzie/

Zostaw ocenę