Fotowoltaika na gruncie – zalety

Instalacja paneli fotowoltaicznych staje się w Polsce coraz bardziej popularna. Wpływ na to ma niewątpliwie ciągły wzrost cen prądu, jak również wzrastająca świadomość ekologiczna. Należy jednak wiedzieć, że kluczową rolę z punktu widzenia efektywności fotowoltaiki ma miejsce, w którym zostanie ona zainstalowana. Obecnie panele fotowoltaiczne najczęściej montowane są na gruncie oraz na dachu. Mniej standardowym, acz możliwym rozwiązaniem, jest także zamontowanie instalacji na balkonach czy dachach altanki. Testuje się także montaż paneli na ścianach oraz szybach czy innych stałych elementach budownictwa.

Panele fotowoltaiczne na gruncie – kiedy warto?

Niemożliwym jest jednoznaczne stwierdzenie, kiedy lepszym wyborem będzie montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie, a kiedy na dachu. Zależy to bowiem od lokalnych warunków, zagospodarowania przestrzeni, a także indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań.

Z całą pewnością warto rozważyć montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie w sytuacji, kiedy znajdujemy się na etapie wybierania lokalizacji oraz rozpoczynania budowy domu. W takim przypadku możemy wybrać działkę w odpowiednim miejscu, zapewniającym dobry dostęp do promieniowania słonecznego. Wówczas montaż paneli na gruncie jest naszym świadomym wyborem. Jeżeli jednak mamy już dom, w którym chcemy zainstalować fotowoltaikę, to możliwości zostają ograniczone. Posiadając jednak odpowiednio dużą działkę, jesteśmy w stanie zainstalować panele w takim miejscu gruntu, gdzie będzie istniało największe z możliwych nasłonecznienie. To w konsekwencji spowoduje zwiększenie efektywności całej instalacji. Więcej możesz się dowiedzieć ze strony: https://innodom.pl/panele-fotowoltaiczne-na-gruncie-zalety-i-sposoby-montazu/

Fotowoltaika na gruncie sprawdzi się także w przypadku:

  • budynków posiadających małą powierzchnię dachu, przy jednoczesnym znacznym zapotrzebowaniu na prąd,
  • budynków o walorach wizualnych czy zabytkowych, które zostałyby umniejszone przez zainstalowanie paneli,
  • budynków ze specyficznym dachem, w którym montaż fotowoltaiki wygenerowałby koszty niewspółmierne do osiąganej produkcji energii.

Fotowoltaika na gruncie – zalety

Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie ma wiele zalet. Wśród nich można wskazać w pierwszej kolejności na możliwość ustawienia paneli w kierunku zapewniającym najlepsze nasłonecznienie, jak również pod odpowiednim kątem. Dzięki temu mniejsza instalacja może spełnić nasze potrzeby. W konsekwencji oszczędzamy na montażu paneli, co spowoduje szybszy zwrot inwestycji. Ponadto montaż paneli na gruncie jest znacznie łatwiejszy, niż na dachu. Łatwiejszy jest także dostęp do paneli w przypadku konieczności ich naprawy czy czyszczenia. Ma to również wpływ na odpowiednią wentylację paneli. Przy wszystkich wyżej wskazanych zaletach, zapewniających optymalne wykorzystanie instalacji, fotowoltaika na gruncie ma także walory estetyczne, bowiem nie zaburza struktury i wyglądu zewnętrznego domu.

Warto także wspomnieć, że w przypadku montażu paneli na gruncie, możemy dodatkowo zainstalować tzw. system nadążny – solar tracker. Jest to system, który podąża za ruchem słońca, dzięki czemu wydajność paneli jest zmaksymalizowana. Szczególnie przydatne może to okazać się w miesiącach zimowych, kiedy występuje mniejsze nasłonecznienie. Wówczas instalacja solar trackera pozwoli na wychwycenie jak najwyższej ilości światła, a sama instalacja fotowoltaiczna stanie się bardziej efektywna.

Nie jest to jednak rozwiązanie idealne, bowiem panele fotowoltaiczne na gruncie zajmują dość spory wycinek działki, zatem w sytuacji, kiedy nasza działka ma niewielką powierzchnię, prawdopodobnie lepiej będzie zdecydować się na instalację fotowoltaiki na dachu. Jeżeli jednak dysponujemy rozległym gruntem, to montaż paneli będzie idealnym sposobem na jego zagospodarowanie.

Jeżeli zainteresowała Cię możliwość instalacji paneli fotowoltaicznych, to skontaktuj się z firmą, która zawodowo zajmuje się montażem tego typu instalacji. Jedną z takich firm jest InnoDom. Zatrudnieni tam specjaliści z przyjemnością pomogą Ci we wszystkich etapach tej inwestycji, w tym w doborze odpowiedniej instalacji. Wyliczą także koszty inwestycji oraz skalkulują, jaka opcja będzie dla Ciebie najbardziej korzystna.