Nowoczesne mieszkanie

1.5M ratings
277k ratings

See, that’s what the app is perfect for.

Sounds perfect Wahhhh, I don’t wanna

Zbyt mało miejsc parkingowych

image

Parkowanie na osiedlu to problem, z którym boryka się duża część wspólnot mieszkaniowych. Zazwyczaj chodzi o zbyt małą liczbę miejsc postojowych.

Z tymi trudnościami spotykają się również nowe osiedla, na których budowane są garaże podziemne. Plany zagospodarowania zakładają minimalną liczbę miejsc parkingowych, jaka przypada na lokal, a to jest niewystarczające. Mieszkańcy zamiast wynająć miejsce parkingowe, stają w miejscach niedozwolonych. Liczba samochodów  w rodzinie rośnie, a miejsc parkingowych nie przybywa. Powoduje to rosnące spięcia między wspólnotami, które nie rzadko kończą się w sądzie.

image

Czy przygotowałeś nieruchomość na nadejście zimy?

image

Okres zimowy to prawdziwy sprawdzian dla zarządcy nieruchomości. Gruntowny przegląd pozwala zweryfikować, czy budynek jest dobrze zabezpieczony przed nieprzyjemnymi niespodziankami.

Zadania zarządcy albo właściciela związane z przeprowadzaniem kontroli stanu obiektu budowlanego są jasno określone w prawie budowlanym, zwłaszcza w przepisach art. 61 oraz 62 ustawy. Aby przygotować budynek do zimy należy podjąć czynności kontrolno – konserwacyjne, począwszy od dachu, ław kominiarskich, kominów, rynien, obróbek blacharskich, rur spustowych. Nawet drobne usterki albo niedrożności podczas opadów atmosferycznych mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń dachu, czy rynien.

image

Opodatkowanie przychodów z wynajętego mieszkania

image

Osoby, które wynajmują swoje mieszkanie mają obowiązek regularnego rozliczania się z fiskusem. Ich dochody z wynajmu są opodatkowane. Od momentu, kiedy właściciel dostaje pierwszy w roku przychód z tytułu wynajmu nieruchomości ma co najmniej 20 dni na to, żeby zdecydować się, którą metodą będzie się rozliczał z urzędem. Ma on do wyboru tzw. skalę (18% oraz 32%) i ryczałt (8,5%). Ryczałt jest popularnie wybierany przez właścicieli maksymalnie 2 nieruchomości przeznaczonych na wynajem. Wedle danych przedstawionych przez Ministerstwo Finansów za rok 2013, przeciętny podatnik, który zdecydował się na ryczałt, osiąga przychód roczny rzędu 17,4 tys. zł.

image

Ograniczenia w prawie własności

image

Prawo własności to najszersze i podstawowe prawo rzeczowe o majątkowym charakterze przysługujące właścicielowi. Zawiera w treści najistotniejsze uprawnienia korzystania i rozporządzania rzeczami.

Jego ograniczenia określają ustawy oraz klauzule generalne, jak społeczno – gospodarcze przeznaczenia prawa i zasady współżycia społecznego. Dotyczą one różnego typu stosunków, w dużej mierze sąsiedzkich. Właściciel danej nieruchomości nie może zakłócać korzystania z sąsiednich nieruchomości. Działania na jego gruncie, których skutki są wyczuwalne na sąsiednich gruntach są immisjami. Należy powstrzymywać się od działań, które będą zakłócały korzystanie z innych nieruchomości. Przykładem może być dym, hałas, wibracje. Innym przykładem ograniczenia jest droga konieczna. Jeśli nieruchomość nie ma dostępu do drogi publicznej, jej właściciel może zażądać od właścicieli sąsiednich gruntów ustanowienia za wynagrodzeniem niezbędnej służebności drogowej.

image

Częsty problem stanowią gałęzie drzew rosnące na sąsiedniej działce. Można je obciąć owoce i gałęzie z sąsiedniego gruntu, pod warunkiem wyznaczenia właścicielowi terminu na ich usunięcie. Jeśli termin nie zostanie dotrzymany właściciel działki, na którą nachodzą gałęzie może zrobić to samodzielnie i je zatrzymać.  

Odwrócony kredyt hipoteczny

image

Odwrócony kredyt hipoteczny i odwrócona hipoteka nie są pojęciami równo znaczącymi. Aktualnie w naszym kraju płaci się świadczenia na podstawie umowy dożywocia. Zawiera się ją nie z bankiem, a z prywatnym przedsiębiorstwem.

Na polskim rynku na dzień dzisiejszy nie spotyka się ofert odwróconego kredytu hipotecznego, jaki oferują banki w innych krajach. Jednak projekt ustawy w tym zakresie już został przyjęty i należy spodziewać się, że niebawem wejdzie w życie.

image

Poprzez umowę odwróconego kredytu hipotecznego banki się zobowiązują do oddania kredytobiorcy określoną sumę pieniędzy na czas nieoznaczony. Spłata jest po jego śmierci, dodatkowo kredytobiorca zobowiązuje się do spłaty zabezpieczenia razem z odsetkami. W tym przypadku kredytobiorcą może być osoba fizyczna posiadająca na własność nieruchomość albo mająca udział w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu. Oferty te są kierowane głównie do osób starszych. Dla osób o niskiej emeryturze jest to bezpieczny sposób na poprawę standardu życia. Ustawodawcza nie zaznaczył ograniczenia wiekowego. Po uregulowaniu należności wobec banku z tytułu kredytu, spadkobiercy mają prawo nieruchomość zatrzymać. W przeciwnym razie własność jest przeniesiona na bank.

image

Kto jest odpowiedzialny za naprawy w wynajmowanym mieszkaniu?

 

image

Obowiązki jakie spoczywają na najemcy lokalu w związku z naprawami są określone w art. 6B Ustawy o ochronie praw lokatorów. Zawarto w nim wszystkie naprawy, do których jest zobowiązany najemca.

Wyszczególnione są: naprawy i konserwacje podłóg, wykładzin i posadzek, ściennych okładzin ceramicznych, drzwi, okien, wbudowanych mebli, kuchni, trzonów kuchennych i grzejników wody przepływowej, wanien, podgrzewaczy wody, zlewozmywaków i innych urządzeń sanitarnych, razem z ich wymianą, malowanie ścian i sufitów. Do tego dochodzą drobne naprawy instalacji oraz urządzeń technicznych, gwarantujących ogrzewanie lokalu i korzystanie ze światła.

W umowie najmu warto zaznaczyć kwotę stanowiącą podstawę uznania, czy dana naprawa mieści się w katalogu napraw obciążających najemcę. Dzięki wprowadzeniu punktu, w którym będzie mowa o tym, że naprawy do kwoty 200 zł pokrywa najemca, można uniknąć zbędnych niejasności i nieporozumień. Jeżeli punktu takiego nie ma, umowa obowiązuje na mocy ustawy o ochronie praw lokatorów.

image

Jak wybrać dobrą ofertę od dewelopera?

image

Podejmując decyzję o zakupie mieszkania z rynku pierwotnego trzeba ostrożnie wybrać dewelopera, od którego będzie ono kupione. Często pojawiają się imponujące wizualizacje i korzystne ceny, warto jednak dokładnie sprawdzić inwestycję przed podpisaniem umowy przedwstępnej.

Przede wszystkim warto zaznajomić się z tym, jak wyglądały poprzednie projekty dewelopera i czy zostały zakończone w terminie. Jeżeli znajdują się blisko, można podejść je zobaczyć. Często zdarza się, że są one wykończone w sposób niedbały i powierzchowny. Na stronie APM Development zrealizowane inwestycje zostały dokładnie przedstawione i można zobaczyć jak powinno to wyglądać http://apm-development.com.pl Dobrze jest także zajrzeć do księgi wieczystej i zweryfikować, czy za kilka lat za oknem nie pojawi się hipermarket albo ruchliwa obwodnica. Ponadto porównać należy kilka ofert, a nie poprzestać na jednej. Wtedy można mieć szersze spojrzenie na wiele kwestii i łatwiej porównać to, co jest bardziej opłacalne. W przypadku wątpliwości dobrze udać się do doradcy finansowego, by w ciemno nie podpisać umowy, która okaże się nieopłacalna. Ponadto pomoże on ocenić walory oferty, a także będzie przydatny przy negocjacjach cen.

Mieszkania hipoteczne, czy spółdzielcze?

image

Bez względu na to, czy kupowane mieszkanie jest używane, czy nowe, do wyboru jest dwojaki sposób władania domem albo mieszkaniem. Może to być prawo odrębnej własności albo spółdzielcze prawo do lokalu w spółdzielni mieszkaniowej. Jakie są różnice?

Dla osoby, która chce być niezależna i chce mieć możliwość wpływania na to, co dzieje się w bloku, lepszą opcją jest mieszkanie hipoteczne. Dla kogoś, kto woli, żeby ktoś inny podejmował decyzje związane z zamieszkałą nieruchomością, wystarczającą opcją jest mieszkanie spółdzielcze. Druga opcja nie daje własności lokalu mieszkańcom, a właścicielem jest Spółdzielnia, do której należy grunt.

Po zakupie mieszkania z rynku pierwotnego przy spółdzielczym własnościowym prawie do mieszkania są niższe koszty dodatkowe niż przy odrębnej własności. Natomiast przy zakupie nieruchomości z rynku wtórnego koszty te są takie same. Opłaty za korzystanie z nieruchomości, czyli wywóz śmieci, sprzątanie, czy centralne ogrzewanie są na podobnym poziomie w obu sytuacjach. Plusem przy odrębnej własności jest to, że można wybrać firmę, świadczącą dane usługi. Poza tym przy odrębnej własności z funduszu remontowego pokrywane są koszty na poczet praw danego budynku. W spółdzielniach są one również wykorzystywane do pokrycia wydatków związanych z innymi nieruchomościami.

Wypowiedzenie najmu

Umowa najmu to bardzo sprawdzony i przez wielu doceniany system zawierany głównie przez przedsiębiorców dzięki czemu dochodzi do tego, że w całości możemy użytkować dany lokal, czy też nieruchomość dzięki czemu jesteśmy w stanie prowadzić dobrą działalność gospodarcza. 

image

Oczywiście my świadczymy tylko pewną usługę a osoby, które z niej skorzystają tak naprawdę o wiele szybciej sięgną po sprawdzone środki. Być może to właśnie osoba posiadająca odpowiednie prawo własności na pewno pozwoli nam zupełnie, inaczej spojrzeć na szereg nowych i jednocześnie sprawdzonych rozwiązań. Jeśli osoba, która wynajmie takie mieszkanie nie spisuje się z płatnością wówczas w praktyce możemy wypowiedzieć umowę najmu zwłaszcza, jeśli taka umowa była w pełni zawierana.

Tylko w taki sposób uda nam się coś osiągnąć, a jeśli dana osoba będzie przestrzegać warunki na jakich zawarta jest taka umowa to jakby nie patrzeć w praktyce udaje nam się o wiele dłuższej utrzymać umowę i pieniądze z tego tytułu. To coś właściwego i dobrego dla klienta i właściciela.

Prawo po naszej stronie

Osoba wynajmująca mieszkanie to w pewnym sensie tylko gość, ponieważ jest on jakby nie patrzeć związany z umową którą właściciel w każdym momencie może swobodnie wypowiedzieć bez żadnych konsekwencji karnych. Właśnie tak dzisiaj wyglądają nieruchomości, które na pierwszy rzut oka potrafią się wyróżniać czymś o wiele bardziej przemyślanym. Nic dziwnego, że właśnie takie działania sprawiają, że osoby wynajmujące mieszkanie u przypadkowych właściciel nie czują się bezpieczne.

image

Nie wygląda to jednak tak strasznie, jak tu się opisuje, bowiem właściciel pomimo faktu, że to on posiada nieruchomość musi liczyć się z naszymi prawami. Oczywiście prawo własności jest po stronie właściciela, ale prawo do godnego wynajmu także powinno być respektowane zwłaszcza, jeśli w praktyce nie widzimy żadnej innej możliwości. To wszystko sprawia, że możemy wpaść w lawinę niepotrzebnych absurdów, które nie będą dla nas niczym odkrywczym. Oczywiście może się zdarzyć, że nie trafimy na złego właściciela, ale w praktyce nie powinno być takiego zagrożenia, bowiem nie mieszkamy przecież za darmo a czynsz w zupełności jest w stanie zrekompensować wszystko, pod warunkiem że płacimy go na czas. Prawo własności mówi jasno, że osoby nie płacące czynszu mogą być wyrzucone z domu jest to poważny powód do zerwania umowy najmu z klientem dlatego też tego typu opłaty muszą być robione na bieżąco nic w tym dziwnego.

Każda ze stron na te wszystkie rzeczy może patrzeć z zupełnie innej perspektywy, ale nie ma co się dziwić przecież są to dwie zupełnie inne role co sprawia, że faktycznie nie każdy umie sobie poradzić z taką sytuacją. Jeśli okazuje się, że mamy problemy z prawem własności to musimy zwrócić się do sądu o obronę danych praw własności. Wszystkie te uprawnienia nie są nadawane przypadkowo w rzeczywistości to każdy z nas naprawdę ceni sobie taki, a nie inny obrót spraw z nadzieją na to, że prawo będzie stało po naszej stronie a z tym naprawdę jest dzisiaj różnie. Strona http://apm-development.com.pl/  z pewnością uświadomi nas o tym, że nieruchomości to nie taka łatwa sprawa.