portal z nowinkami internetowymi

Reaktory torowe – czy wiesz, jak działają?

Ropa naftowa, gaz czy węgiel, to źródła energii nieodnawialnej, ponieważ znikają z powierzchni ziemi tuż po ich spaleniu. Dodatkowo generują wysokie stężenie cieplarnianego gazu, który przyczynia się do szybko postępujących zmian klimatycznych. Sytuacja ta wymaga inwestowania w ekologiczne oraz przede wszystkim dużo bardziej wydajne źródła, które zredukują emisję gazów cieplarnianych i zapobiegną zmianom klimatu. Te źródła to odnawialne źródła energii, czyli OZE oraz energia atomowa.

Czym jest OZE i energia atomowa?

Do odnawialnych źródeł energii należy energia wodna, słoneczna, wiatrowa, geotermalna oraz biomasy. Najczęściej wykorzystywanym na świecie odnawialnym źródłem energii jest energia wodna. Energię jądrową, natomiast, pozyskuje się w wyniku rozszczepienia jąder atomów uranu we wnętrzu reaktora atomowego. Zarówno energetyka jądrowa, określana jako „czysta energia”, jak i wszystkie odnawialne źródła energii ograniczają emisje gazów cieplarnianych do atmosfery ziemskiej.

Czy reaktory torowe mają szansę stać się przyszłością energetyki atomowej?

Tor jest metalem, który charakteryzuje się niską radioaktywnością, dużo niższą niż wykorzystywany w elektrowniach atomowych uran. Przy jego rozszczepianiu powstaje więcej czystej energii, a jego wykorzystanie zmniejsza zagrożenie awarii reaktorów oraz zanieczyszczenia atmosfery. Badania nad reaktorami torowymi są jednak w bardzo wczesnych fazach i generują olbrzymie koszty. Nie wiadomo, jak potoczą się dalsze etapy pracy nad tym obiecującym rozwiązaniem energetycznym. Indie już dziś podejmują badania wykorzystania toru w energetyce jądrowej. Produkt powstający z reaktora torowego nie nadaje się jednak do wykorzystania przy produkcji broni jądrowej. Niektórzy skłaniają się do opinii, że fakt ten w dużej mierze przyczynił się do oparcia energetyki jądrowej na uranie, a nie na torze. Jeśli interesują Cię innowacje energetyczne i technologiczne, odwiedź portal z nowinkami internetowymi, aby być na bieżąco z wszystkimi interesującymi Cię zagadnieniami.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *