Zalety i wady różnych rodzajów wanien pod względem układu łazienki
  • Łazienka
  • Aranżacje

Zalety i wady różnych rodzajów wanien pod względem układu łazienki

08/03/2023
Planujesz zakup wanny do swojej łazienki? Na rynku dostępnych jest wiele przeróżnych rodzajów wanien. Każdy z nas ma też zupełnie inny układ łazienki, do którego musi dopasować odpowiednią ceramikę. Jeżeli analizujesz wady i zalety różnych rodzajów wanien pod kątem układu łazienki, to tutaj znajdziesz pomocne porady.

Rodzaje wanien

Istnieje kilka najbardziej charakterystycznych rodzajów wanien, które można spotkać w naszych domach. Są to wanny prostokątne, narożne i wolnostojące. Każda z nich ma swoje mocne i słabe strony.

Wanny prostokątne

Jest to chyba najczęściej spotykany rodzaj wanien w naszych domach. Modele tego typu są dostosowane do zabudowy, co sprawia, że stają się uniwersalnym wyborem do wielu łazienek. Zabudowa może być dostosowana do naszego gustu, a kolejną zaletą jest niewygórowana cena. To najtańszy rodzaj wanien dostępny na rynku.

Dobrymi dodatkami do wanien prostokątnych są parawany nawannowe. Pozwalają one na wygodne branie prysznica, bez potrzeby montażu kabiny prysznicowej i bez rozlewania wody. Parawany nawannowe prezentują się też znacznie lepiej od zasłon przeznaczonych do wanien.

Wanny narożne

Nieco większe i bardziej pojemne są wanny narożne. Występują w przeróżnych rozmiarach i kształtach, więc nie zawsze muszą być znacznie większe od wanien prostokątnych. Charakteryzują się też ciekawszym wyglądem. Mimo, że spotykane rzadziej w naszych domach, niczym nie ustępują swoim prostokątnym odpowiednikom. Wanny narożne również mogą zostać przeznaczone pod zabudowę. Ich cechy sprawiają, że są uniwersalnym wyborem do wielu różnych łazienek.

Wanny wolnostojące

Wanny wolnostojące są świetną alternatywą dla tych do zabudowy. Ich ciekawy wygląd idealnie pasuje do nowoczesnych i luksusowych wnętrz, ale też do łazienek wykończonych w stylu minimalistycznym. Wanny wolnostojące są obecnie bardzo modne. Ich zaletami jest również to, że mogą zostać umieszczone w dowolnym miejscu w pomieszczeniu. Pozwala to na dużą swobodę w aranżacji łazienki. Łatwiej jest także zmienić wystrój, mając wannę wolnostojącą – przeniesienie jej nie stanowi takiego problemu jak w przypadku zabudowanej.

Układ łazienki a rodzaj pasującej do niej wanny

Nie każdy może sobie pozwolić na wannę w łazience. Niektóre pomieszczenia są zwyczajnie zbyt małe, by ją tam zamontować. Właścicielom takich łazienek pozostają kabiny prysznicowe. Jeżeli jednak dysponujesz odpowiednią przestrzenią, to pewnie zastanawiasz się, jaka wanna pasuje do układu twojej łazienki.

Mała łazienka

Mała łazienka niestety daje ograniczone możliwości wyboru wanny. Najczęstszym rozwiązaniem w takiej sytuacji są wanny prostokątne, które można łatwo wkomponować i zabudować na jednej z pustych ścian łazienki. Zajmują najmniej miejsca, więc wpasowanie ich nie powinno być trudne. Plusem jest to, że występują w różnych długościach i można dostosować je do ilości dostępnego miejsca. Wanny te sprawdzą się zarówno w łazience kwadratowej, jak i prostokątnej.

Mając małą łazienkę, nie zawsze jesteśmy skazani na wannę prostokątną. Czasami istnieje możliwość wstawienia wanny narożnej. W łazience, która ma układ kwadratowy, można pokusić się o taki model. W niektórych przypadkach może to być nawet lepsze rozwiązanie. Wanny tego typu występują w przeróżnych rozmiarach. Te mniejsze bez problemu zmieszczą się w małej łazience o układzie kwadratowym.

Pewnym jest to, że do małej łazienki nie będzie pasowała wanna wolnostojąca. Nawet jeżeli uda nam się wygospodarować odpowiednią ilość wolnej przestrzeni, to wciśnięta między ściany nie będzie się dobrze prezentowała.

Średnia łazienka

Łazienka średniej wielkości daje więcej możliwości. Najlepszą opcją może okazać się tutaj wanna narożna. Tego typu łazienki najczęściej występują w domach jednorodzinnych. Większy rozmiar pomieszczenia daje też możliwość do zamontowania wanny narożnej o większym rozmiarze.

Można pomyśleć o zakupie wanny wolnostojącej, jednak ta nie zawsze będzie dobrym rozwiązaniem. Jeżeli nasza łazienka jest urządzona w stylu minimalistycznym i nie ma w niej zbyt dużo innych rzeczy, wanna wolnostojąca może się dobrze wkomponować, gdyż prezentuje się najlepiej w pustej przestrzeni.

Jeżeli mamy pustą, niezbyt długą ścianę, to możemy zastanowić się również nad wanną prostokątną. Jednak w tym przypadku, w łazience może pozostać duża ilość niewykorzystanej przestrzeni, zwłaszcza jeśli jest urządzona w stylu minimalistycznym.

Duża łazienka

Duża łazienka daje nam możliwości do zamontowania najciekawszych i największych modeli wanien. Raczej możemy zapomnieć o wannach prostokątnych, które nawet nie zajmą pełnej ściany w pomieszczeniu o dużym metrażu.
Wanny wolnostojące wydają się być najlepszym rozwiązaniem. Nieważne, gdzie ją postawimy, na pewno będzie miała sporo wolnej przestrzeni wokół. To tylko podkreśli jej wygląd i wyjątkowy design.

Duża wanna narożna też może być trafioną propozycją do łazienki o sporym metrażu. Będzie to wygodne rozwiązanie, które będzie ciekawie wyglądać. W dodatku wanna o dużej pojemności to większa wygoda dla jej użytkowników. Zwłaszcza dla wyższych osób, które często mają problemy ze znalezieniem wygodnej pozycji podczas kąpieli.

Podsumowanie

Wyraźnie widać, że różne modele wanien pasują do różnych układów łazienek. Jednak kształt i rozmiar pomieszczenia to nie wszystko, co definiuje wybór odpowiedniego wyposażenia. Trzeba również spojrzeć na styl, w którym jest urządzone. Wanny wolnostojące najlepiej sprawdzają się w łazienkach urządzonych w stylach nowoczesnym, skandynawskim i minimalistycznym. Wanny narożne i prostokątne można zabudować, a więc całkowicie dostosować do stylu, w jakim dana łazienka została zaaranżowana. Sprawdzą się również w tradycyjnych łazienkach, które są najczęściej spotykane w naszych domach.
Autor: Justyna Saukens